Ana Kubbe, Çeyrek ve Yarım Kubbeler

Dört ince zarif fil ayak üzerine kurulu kubbeler sistemi yarım kubbeler, küçük kubbeler ve ana kubbe ile tamamlanmış; kubbeleri taşıyan kemerler yeşil taştan; kubbeler ise sarı taştan yapılmıştır. Kubbe içi süslemelerde boya yerine renkli taşlar kullanılmış,pencere kemerlerinde de boya kullanılmayarak süslemeler renkli taşlarla yapılmıştır.

Küçük Avizeler ve Dört Halife

Camilerimizde hattatlar tarafından yazılan dört halifenin isimleri yerine onların özelliklerini gösteren semboller küçük avizelerin içine yerleştirildi.

Mihrap Tamamlandı

Selçuklu taş bezemeciliğinin emsalsiz örneklerinden olan Divriği Ulu Camii’nin mihrabı örnek alınarak sentezlenen mihrap, Kayseri Tomarza taşından yapıldı. Mihrap Eynesil Karayalak’tan çıkarılan yeşil taştan yapıldı

Büyük Avize Takıldı

Özgün tasarımı ile dikkat çeken büyük avize; evreni, insanı ve güneş sistemini sembolize ediyor. Avize klasik avize tarzının dışında stilize edilmiş. Avize 7 dakikada kendi etrafında 1 tur atacak şekilde yapıldı. Baştaki turuncu top güneşi bağlantı tellerindeki yuvarlak şekiller ise gezegenleri temsil ediyor.

Batı Kapısı Tamamlandı

Eynesil Karayalak bölgesinden çıkarılan yeşil taştan Nevşehirli taş bezemeci Halit usta tarafından Sıvas Divriği Ulu Camiinin kuzey kapısı küçültülerek yapılan taş kapı Yeşil Camiye Batı Kapısı olarak takıldı.