Eynesil Yeşil Camii Tanıtımı

Eynesil Yeşil Camii‘nin, Eynesil Hayırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneği tarafından 1987 yılında temeli atılarak, Giresun’un Eynesil ilçesinde yapımına başlanmıştır.

Beylikler devri ve Osmanlı camilerinin bir sentezi şeklinde inşa edilen bu camide, Selçuklu’daki her türlü oyma tezyinatları ve taş işlemeciliği ile, Osmanlı’nın geniş mekan özellikleri görülebilecek ve yüzyıllar öncesinin mânevi havası soluklanabilecektir.

Cami, harem kısmı 26×26, son cemaat mahalli ise 31.5×26 ölçüleri ile Mimar Sinan’ın yaptırdığı Erzurum Lala Mustafa Paşa Camii’ne benzemekle beraber; tromp, kubbe süslemeleri, mukarnaslar ve diğer işlemelerle farklı ve zengin bir sanat ihtiva etmek suretiyle ondan ayrılmaktadır. Son cemaat mahfil kemerleri Konya Karatay Medresesi’nde görülen girmeli kemerler olarak uygulanmakta, Dünya portallerinin en güzel örneği olan Sivas Divriği Ulu Camii’nin Kuzey Taç Kapısı ile Osmanlı’nın en güzel portal örneği Tokat Hatuniye (Meydan) Camii’nin portalleri, Eynesil Yeşil Camii’nin iki kapısına birebir işlenecek; tek olarak inşa edilecek minare, Kayseri Bünyan’da bulunan Selçuklular’dan kalma tarihi bir minare örnek alınarak taştan yapılacaktır.

Yapı malzemesi olarak kullanılan kesme taşlar tek tek elde işlenerek özenle yerine konmaktadır.